Spotkanie z Marią Czubaszek

W środę 29 maja gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ryjewie Panią Marię Czubaszek. Informacja o wizycie Pani Marii rozeszła się w Ryjewie lotem błyskawicy.I, podobnie jak w doniesieniach medialnych, wzbudziła sporo emocji.

Niektórzy ucieszyli się, że będą mogli poznać pisarkę, felietonistkę dziennikarkę osobiście, niektórzy nie kryli oburzenia jej wizytą, spowodowanego bardzo wyrazistymi poglądami i wyborami życiowymi naszego gościa.

Mimo to na spotkanie przybyło ponad sześćdziesięcioro gości. Pani Maria okazała się być przesympatyczną starszą panią – swojego wieku się nie wstydzi, jest wręcz jej wizytówką – mającą specyficzne potrzeby. To, że pali papierosy wiadome jest każdemu, kto tylko o pani Marii słyszał. Ale to, że podczas wyjazdu na spotkania żywi się jedynie Red Bullem, oraz to, że uwielbia parówki pieczone w ogniu kuchenki gazowej wiedzą już nieliczni.

Spotkanie z czytelnikami ryjewskiej biblioteki zaplanowane zostało na 29 maja na godzinę siedemnastą. Jednak do Ryjewa przyjechała już 28 maja wieczorem, tuż po spotkaniu autorskim w Grudziądzu, a w podróż powrotną udała się dopiero 30 maja. Cały wolny czas spędziła w Białym Dworze, którym się zachwyciła, i gdzie oddała się „ulubionemu” zajęciu – pisaniu scenariusza do pełnometrażowego filmu rysunkowego, na podstawie słuchowiska, według pomysłu Andrzeja Waligórskiego, znanego pod tytułem „Rycerzy Trzech”.

Podczas spotkania natomiast, z wrodzonym sarkazmem opowiadała o swojej miłości do Trylogii Henryka Sienkiewicza, której nigdy nie przeczytała, swojej operacji plastycznej, współpracy z Arturem Andrusem, która zaowocowała książką „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, i której również nie przeczytała.

Swoją opowieść zaczęła punktualnie o godzinie siedemnastej, a zakończyła przed godziną dziewiętnastą. I musimy zaznaczyć, że ani przez chwilę nie było krępującej ciszy.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym spotkanie odbyło się bez zakłóceń, a więc dyrektorowi Zespołu Szkół w Ryjewie Andrzejowi Zwolakowi, Markowi Warsińskiemu, dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Ryjewie Romanowi Zbrógowi, a także Robertowi Biskupskiemu, Karolinie Beczek-Kołakowskiej i Justynie Liguz.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.