UWAGA - WYMIANA DOWODÓW OSOBISTYCH

Urząd Gminy w Ryjewie informuje i przypomina o obowiązku wymiany dowodu osobistego w razie upływu terminu ważności dowodu. Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat od momentu jego wydania (lub 5 lat, w przypadku dowodów dla osób które nie ukończyły 5 roku życia).

 

Termin ważności dowodu osobistego można sprawdzić w prawym dolnym rogu strony ze zdjęciem.

 

W przypadku stwierdzenia nieważności lub zbliżającego się upływu terminu ważności dowodu osobistego należy wystąpić  o wydanie nowego dowodu osobistego. Wniosek o wymianę dowodu osobistego należy złożyć najpóźniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego dowodu osobistego.

 

Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć osobiście w Urzędzie Gminy w Ryjewie ul. Lipowa 1 (pn., wt., czw. 7.30-15.30, śr. 7.30-17.00, pt. 7.30-14.00), w siedzibie organu dowolnej gminy/miasta w Polsce, niezależnie od miejsca zameldowani lub też złożyć on-line, za pośrednictwem strony internetowej www.obywatel.gov.pl (jeżeli osoba posiada podpis elektroniczny potwierdzony profilem zaufanym ePUAP).

 

Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa. Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać.

 

Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie, banku czy na poczcie w kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.