ŚWIĘTO WOLNOŚCI W RYJEWIE.

Z okazji  25 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów   zorganizowano w Ryjewie  Gminny Test „Drogi do wolności”. Otwarte spotkanie integracyjne zgromadziło przedstawicieli mieszkańców z różnych grup zawodowych, towarzyskich i rodzinnych.

Udział w teście brały trzyosobowe zespoły, które wspólnie odpowiadały na pytania z zakresu lat 1980 -1989.Odbyło się 5 rund , po 5 pytań w każdej rundzie . W przerwach pokazywane były filmiki z udziałem przedszkolaków, rozmawiających o problemach wolności, odpowiedzialności i bohaterstwa.  Spotkanie przebiegało w swobodnej, wspominkowej atmosferze. Grupa gimnazjalistów przygotowała bardzo udany występ „Rozmowy o wolności” oraz prezentację multimedialną w postaci krótkiego kursu historii najnowszej. Wcześniej uczniowie opracowali „Mały Pomocnik Historyczny”, który mógł być wykorzystywany przez uczestników testu. Poziom odpowiedzi był bardzo wysoki. Po zakończeniu testu trzeba było zorganizować dogrywkę miedzy trzema grupami  z maksymalną ilością punktów. W drugiej rundzie pytań dogrywki ostatecznie wygrała reprezentacja samorządowców, o włos wyprzedzając grupę towarzyską mieszkańców i grupę nauczycieli. Wśród grup rodzinnych najlepsza była grupa sióstr Stefańskich z Soltysek.

    Spotkanie  organizowano pod patronatem Wójta  Gminy Ryjewo, który ufundował nagrody. Specjalna nagroda pieniężna dla grup rodzinnych ufundowana była przez sponsora. Wszyscy uczestnicy Testu otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz ozdobne świece, które zobowiązali się zapalić na wspominkowy wieczór rodzinny w dniu 4 czerwca.

    Wspólne pisanie testu powoli staje się tradycją w Ryjewie. W 2012r. w grudniu , w Dniu Praw Człowieka, odbył się I Test Wiedzy Obywatelskiej dla uczczenia obchodów Roku Obywatela. Organizatorem tamtego testu był Szkolny Klub Europejski „Euro-team” i odbywał się on także pod patronatem wójta Gminy Ryjewo.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.