APEL GIMNAZJALISTÓW Z ZS W RYJEWIE

DRODZY MIESZKAŃCY. 

Piszemy ten list, gdyż nie możemy patrzeć na to, jak traktowane są psy w naszej okolicy, w głównej mierze chodzi nam o te uwięzione na łańcuchu.

 

Według nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt: „ trzymanie zwierząt innych niż gospodarskie na uwięzi  w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodowanie u nich uszkodzenia ciała lub cierpienie oraz niezapewnianie możliwości niezbędnego ruchu” Jest znęcaniem się, a znęcanie się jest karalne.  Dlaczego więc ciągle spotykamy psy na łańcuchu, które przykute do budy spędzają przy niej całe swoje życie ? Czy ktokolwiek wyobraża sobie duże gospodarstwo bez psa pilnującego domostwa ? Najczęściej jest on uwiązany do łańcucha. Nie mówimy, że to źle, ale dzielny strażnik przy budzie powinien codziennie zaspokoić swoje naturalne potrzeby, takie jak bieganie czy węszenie. Często jest tak, że gospodarz zajęty pracą zapomina o swoim psie. Nieraz widzieliśmy podobne sytuacje. Zwierzę było głodne, przemarznięte i smutne, a łańcuch założony bezpośrednio na szyję był w nią wrośnięty. Latem zaniedbane psy wcale nie mają lepiej. Przykry widok sprawiają te długowłose, które przez lata nie były czesane. Wszystkie nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniały chodzenie, a miski przy budzie były puste,  bez wody i pożywienia. Jeżeli człowiek musi codziennie jeść i pić to pies nie jest wyjątkiem. 

Ustawa o ochronie zwierząt informuje nas również, że: ,,Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry”. To oczywiście jest norma, pies powinien mieć swoją przestrzeń, a im ona większa tym lepiej.  Lecz nie wszyscy się do tego stosują. Wiele razy spotkaliśmy psa, u którego łańcuch był tak krótki, że uniemożliwiał mu swobodne poruszanie się,  a brak ruchu powoduje te same schorzenia co u ludzi. Dlaczego więc niewinny pies musi cierpieć tylko dla tego, że właściciel nie zadbał o łańcuch odpowiedniej długości ?

Dlatego nie odwracajcie głowy od waszego psa i podarujcie  mu choć minimum wolności i swobody. Zadbajcie o jego najważniejsze potrzeby. Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa tak samo jak człowiek.  Uwiązany często od szczeniaka  nie poznał świata, boi się więc wszystkiego, a jedyną reakcją staje się agresja.  Stąd biorą się niebezpieczne pogryzienia i to nawet właścicieli. To trzeba zmienić !

Grupa projektowa z Gimnazjum w Ryjewie

Copyright © 2013. All Rights Reserved.