OBCHODY 65- LECIA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W RYJEWIE

W pogodne piątkowe popołudnie, 4 października, Gminna Biblioteka Publiczna w Ryjewie podejmowała gości, którzy licznie przybyli, by wspólnie z pracownikami biblioteki uczcić jubileusz 65-lecia jej działalności.

Wśród zaproszonych gości byli: zastępca wójta gminy Sadlinki pani Brygida Formela, przewodniczący Rady Gminy Ryjewo pan Kazimierz Zima, Wójt Gminy Ryjewo pan Józef Gutowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ryjewie pan Roman Zbróg, dyrektor szkoły w Straszewie pani Krystynie Łapacz, a także sponsorzy i dobroczyńcy biblioteki, jak również byli pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryjewie, ale przede wszystkim nasi czytelnicy. Zaś honory domu zgodził się czynić zastępca wójta gminy Ryjewo pan Sławomir Słupczyński.

 W ramach obchodów jubileuszu 65-lecia w Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryjewie we wrześniu miał miejsce, dzięki uprzejmości prezesa International Paper Kwidzyn sp. z o.o. pana Marka Krzykowskiego, wernisaż prezentujący Biblię Gutenberga 42-wierszową. Oczywiście nie oryginalną Biblię – ta znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. W ryjewskiej bibliotece do końca września można było podziwiać faksymile jedynego polskiego egzemplarza Biblii, zaś 13 września odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Flauto Dolce z Drezdenka pod kierunkiem Adama Deneki. Koncert wzbudził wśród gości spory i niespotykany entuzjazm. Zespół zagrał muzykę średniowieczną i renesansową, i poza tym że brawurowo wykonał poszczególne kompozycje, to jeszcze zachęcił obecnych do wspólnego muzykowania.

Natomiast w jubileuszowy wieczór miło nam było zaprosić gości na koncert muzyki popularnej pt. „Muzyka bez granic” w wykonaniu artystów Teatru Otwartego w Gdańsku oraz na poczęstunek. Atrakcją tego wieczoru był także wernisaż pn. „Wieczność w pamięci trwa – Ryjewo” będący częścią projektu „Co na strychu piszczy, czyli gdzie są nasze srebrne łyżeczki? – w poszukiwaniu ryjewskiej historii”.

Zanim jednak goście wsłuchali się w dźwięki utworów takich jak m.in.: Zawsze gdzieś czeka ktoś, Lat 20 miał mój dziad, Strangers in the night, Gdybym był bogaczem, Wielka sława to żart czy My way,New York, New York, jak również Poloneza As-dur Fryderyka Chopina, oraz zasmakowali specjałów przygotowanych przez panią Beatę Dmitrzak, dyrektor biblioteki wraz z zastępcą wójta w formie multimedialnej krótko zaprezentowali historię biblioteki, a następnie złożyli serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom i dobroczyńcom biblioteki oraz byłym i obecnym pracownikom. Podziękowano również tym osobom, które w tym roku ofiarowały swoją pomoc przy realizacji projektu, który został zgłoszony do III edycji konkursu dla Partnerstwa Lokalnego na rzecz Rozwoju Bibliotek w województwie pomorskim pt. „W co się bawić w bibliotece”.

Podczas uroczystości nie zabrakło również gratulacji złożonych przez zaproszonych gości m.in. Wójta Gminy Ryjewo pana Józefa Gutowskiego, przewodniczącego Rady Gminy Ryjewo pana Kazimierza Zimę, zastępcę Wójta Gminy Sadlinki Panią Brygidę Formela, która złożyła również życzenia w imieniu Wójt Gminy Kwidzyn pani Ewy Nowogrodzkiej, dyrektor PBS w Kwidzynie oddział w Ryjewie panią Barbarę Warczak – również w imieniu prezes pani Ireny Kopik.

A po części oficjalnej goście udali się na poczęstunek i w sympatycznej atmosferze – mamy nadzieję – wspominali 65 lat istnienia biblioteki.

A. Biskupska

Copyright © 2013. All Rights Reserved.